تجمع کارگران کشت و صنعت کارون شوشتر مقابل سازمان تأمین اجتماعی خوزستان

به گزارش ايلنا روز ٧ ديماه بیش از ٣٠٠ نفر از کارگران کشت و صنعت کارون شوشتر (کارگران نی‌بر دستی) در اعتراض به عدم محاسبه سابقه بیمه و عدم اجرای قانون کارهای سخت و زیان‌آور، در مقابل سازمان تأمین اجتماعی خوزستان تجمع کردند. بنا بر گزارش اين كارگران ٢٠ تا ٣٠ سال است كه بصورت قراردادي در شركت كشت و صنعت كارون به عنوان ني بر اشتغال به كار دارند و در محاسبات سابقه بيمه معادل نصف براي آنها حساب ميشود.

به گفته کارگران، در سال ٦٨ سه ماه بیمه برای آنان واریز شده و از سال ٦٩ تا ٨٧ هیچگونه حق بیمه‌ای براي آنها واریز نشده است. تنها در سال ٨٨ و ٨٩ زير فشار اعتراض كارگران بیمه کامل برای کارگران که حدود ١٥٠٠ نفر هستند، واریز شده است.

به گفته یکی از کارگران، با توجه به اینکه این کارگران فصلی هستند، سال‌های قبل تا پایان خرداد ماه به کار مشغول بوده‌اند، ولی در حال حاضر شرکت کشت و صنعت کارون، برای این کار کارپرداز گرفته که کارگران را به حال خود رها می‌كند. از جمله در حال حاضر دفترچه‌های بیمه این کارگران از سال ٨٨ تاکنون به صورت ٦ ماهه صادر می‌شود و با توجه به عدم اجرای قانون کارهای سخت و زیان‌آور در شغل آنان و نیز ناپیوسته بودن سوابق بیمه، سازمان تأمین اجتماعی هیچگونه بازرسی و بررسی در این زمینه ندارد. بر این اساس قرارداد کاری این کارگران به ‌صورت سفید امضاء منعقد شده و هیچگونه نسخه قرارداد به آنها ارائه نمی‌شود.

شرايط كار و استخدامهاي موقت سفيد امضاي كارگران كشت و صنعت كارون، شرايط كار برده واري است كه امروز در بسيار از مراكز كار در ايران جاري است. در چنين شرايطي كارگران ٢٠ تا ٣٠ سال كار ميكنند و بهترين سالهاي زندگي شان را پشت سر ميگذارند، اما قراردادهايشان موقت و سفيد امضا است. از داشتن بيمه و حتي استفاده از همان امكانات درماني زير استاندارد و غير انساني خود جمهوري اسلامي نيز محرومند. قانوني بر شرايط كارشان حاكم نيست، ماهها دستمزدشان به گرو گرفته میشود و ماهها حق بيمه آنها پرداخت نمیشود. تازه حداقل دستمزد كارگران نيز بعضا حتي کمتر از میزان تعیین شده از سوي خود دولت است.

پايان دادن به قراردادهاي موقت، پرداخت فوري دستمزدهاي پرداخت نشده كارگران، برخورداري كارگران از شرايط ايمني و بهداشت در حد استانداردهاي امروز جهاني، حق استفاده كارگر از بيمه درماني با استاندارد قابل قبول و انساني، و در راس همه افزايش فوري دستمزدها در حد يك زندگي انساني از جمله خواستهاي فوري كارگران است كه بايد دور آنها جمع شد، متشكل شد و با مبارزه اي سراسري به اين شرايط برده وار خاتمه داد.

همانطور كه كارگران نيشكر هفت تپه با ايجاد تشكل خود و متشكل شدن در سنديكايشان، توانستند الگويي باشند براي مبارزه براي نقد كردن دستمزدهاي معوقه و زير فشار اعتراضاتشان توانستند بخش هايي از دستمزدهايشان را بگيرند، كارگران كشت و صنعت كارون و دهها مركز كارگري ديگر نيز ميتوانند و بايد تشكل و ظرف اتحاد خود را ايجاد كنند. از جمله مجمع عمومي خود را تشكيل دهند و آنرا به ظرفي براي تصميم گيري و مبارزه متحد خود تبديل كنند. با كارخانجات همجوار خود و شهر خود تماس بگيرند و مبارزات متحد و تجمعات اعتراضی همزمان را حول خواستهاي فوري خود سازمان دهند. در برابر تعرضات هر روزه كارفرمايان و دولت به زندگي و معيشتمان بايد با صفي متحد و سراسري بایستیم.

آزادی، برابری، حکومت کارگری

مرگ بر جمهوري اسلامي

زنده باد جمهوري سوسياليستي

حزب کمونيست کارگري ايران

٦ دی ١٣۸۹، ٢٨ دسامبر ۲۰١۰

Advertisements
این نوشته در مبارزه طبقاتی, ایران ارسال شده و با , , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s